O mój rozmarynie rozwijaj się – trudno wyobrazić sobie bez tej piosenki muzykowanie i śpiewanie z okazji Święta Niepodległości. Pięknie kwitnące krzewy rozmarynu w lutym, widziałam wcześniej tylko na Maderze. A tymczasem zakwitł u mnie domu i to na maleńkich szczepkach, w słoiku.
Liście rozmarynu zawierają witaminy A i C, flawonoidy, olejki eteryczne, rozmarycynę oraz garbniki. Rozmaryn ma bardzo szerokie działanie; między innymi działa przeciwbólowo, antybakteryjnie, odprężająco, uspokajająco. Wspomaga układ trawienny, reguluje przemianę materii, wzmacnia serce i układ krążenia, podnosi odporność organizmu, korzystnie działa na układ nerwowy, działa przeciwdepresyjnie, łagodzi bóle głowy i bóle migrenowe i poprawia pamięć i koncentrację. Nie zaleca się stosowania rozmarynu przez kobiety w ciąży.
Najpierw poznałam rozmaryn jako przyprawę kuchenną o charakterystycznym, lekko gorzkawym smaku. Oczywiście rozmaryn z torebki, ze sklepu. Teraz mam swój, na razie jeden, krzew w ogrodzie i podjęłam próbę jego rozmnożenia. O tym i o właściwościach i zastosowaniu opowiadam w filmie.
Krzewinki rozmarynu można kupić w sklepach ogrodniczych, u ogrodników lub samemu sobie wyhodować. Ja kupowałam wiele razy, wsadzałam do ogrodu, ale nie przeżywały zimy. A w doniczkach po paru miesiącach usychały. Do czasu, kiedy dostałam od mojej koleżanki Ewy sporej wielkości krzew rozmarynu w donicy. Posadziłam go do ogrodu i dał radę, przeżył zimę, ale zabezpieczyłam go gałęziami świerkowymi i liśćmi.
Rozmaryn wykorzystuję też przy tworzeniu moich kosmetyków naturalnych. Przygotowuję z niego macerat olejowy, który potem jest składnikiem fazy olejowej kremów i maści. Destyluję parą wodną w alembiku i uzyskuję w ten sposób hydrolat i olejek eteryczny. Hydrolat jest wykorzystywany z kolei do fazy wodnej kremów i maści oraz jako tonik do twarzy (wygładza skórę, działa przeciwzmarszczkowo), do płukania włosów i sporządzania szamponów (poprawia kondycje włosów, nadaje połysk, zapobiega wypadaniu włosów.
A olejek rozmarynowy stanowi składnik mieszanek olejkowych o różnym działaniu. Między innymi znajduje się w składzie olejku czterech złodziei, o którym pisałam wiosną https://melarosa.pl/2020/03/09/olejek-czterech-zlodziei-co-to-jest-i-jak-go-stosowac/
Niedawno stworzyłam mieszankę olejków na poprawę pamięci i koncentracji, w składzie której jest również olejek rozmarynowy.
Skład mojej mieszanki:
– 7 ml oleju bazowego ( ja użyłam olej z pestek malin, ale mogą być inne, najlepiej zimnotłoczone),
– 20 kropli olejku cytrynowego,
– 15 kropli olejku bazyliowego,
– 10 kropli olejku z szałwii muszkatołowej,
– 20 kropli olejku rozmarynowego,
– 15 kropli olejku z mięty pieprzowej.
1-2 krople olejku rozcieram na nadgarstkach rąk i wącham, głęboko wciągając powietrze.
Można wmasować niewielką ilość takiej mieszanki w skronie lub nad górną wargą.
Można dodać kilka kropel do kominka zapachowego.
Ale można też przygotować perfumy o takim składzie. Zamiast oleju bazowego wykorzystać spirytus 96 % i do niego wkropić olejki eteryczne. Wtedy należy zwiększyć ilość spirytusu stanowiącego bazę do 24 ml. Mieszankę przelać do buteleczki z atomizerem i rozpylać niewielkie ilości w pomieszczeniu, w którym się pracuje lub używać po prostu jak perfumy.
Marylko Gratuluję kolejnego pomysłu.
Ja też mam rozmaryn ,ale inna odmiana , jest odporna na mróz , zielona i nie kwitnie.
Podziwiam przygotowanie swojej ziemi i tej suszonej kawy.
Serdecznie pozdrawiam.
Zobaczymy co wyjdzie z tych moich sadzonek, jak się uda, to podeśl Ci Basiu sadzonkę kwitnacego rozmarynu. Pozdrawiam serdecznie