Zdrowie | Zioła

Orzechówka – zdrowotna nalewka z zielonych owoców orzecha włoskiego.

10 lipca 2024

Od połowy czerwca do połowy lipca warto wybrać się na zielone orzechy włoskie i przygotować zdrowotną nalewkę. Nalewka z zielonych owoców orzecha włoskiego działa wzmacniająco, czyści krew, wypędza robaki, pomaga w likwidowaniu bólów żołądka i jelit, oczyszcza organizm z toksyn. Zielone owoce orzecha włoskiego to bogate źródło witamin C, E, B1, B2, PP. Zawierają też garbniki i łatwo przyswajalne kwasy tłuszczowe oraz jod i kwercetynę zwalczające wolne rodniki.

Jak zrobić taka nalewkę? Sposobów  jest bardzo wiele. My od ponad dwudziestu lat przygotowujemy ją w dwóch wersjach:

  • wersji podstawowej, tzn. bardzo gorzkiej, gdzie zielone orzechy zalane są spirytusem lub wódką,
  • w wersjach bardziej przystosowanych do spożycia. z różnymi dodatkami.

Często szukamy nowych sposobów i nowych smaków. Bo ta nalewka może mieć różne smaki, gdy doda się np. korę cynamony, laskę wanilii, goździki, migdały, ziele angielskie i inne przyprawy – w różnych kompozycjach. W tym roku nasz młody orzech włoski nie wydał ani jednego owocu, ponieważ kwietniowy mróz zniszczył  wszystkie zawiązki owoców, a także liście.  Ale będąc z wizytą u naszych znajomych w Szwecji, pozyskaliśmy owoce z wielkiego drzewa orzecha włoskiego, rosnącego obok ich domu.

W  filmie poniżej  pokazane są dwa sposoby przygotowania takiej nalewki.

Pierwszy sposób polega na zalaniu pokrojonych drobno orzechów włoskich spirytusem 96 % , tak aby wszystkie owoce były przykryte alkoholem. Dodatkiem do tej nalewki jest laska waniliowa oraz ziarna ziela angielskiego. Taka nalewka powinna stać w miejscu ciemnym przez około miesiąc. Po miesiącu zlewa się nalewkę z owoców i odstawia. Natomiast owoce zasypuje się cukrem (jedna szklanka) i wodą przegotowaną (jedna szklanka) i należy wstrzącać słojem codziennie lub co drugi dzień. Po około trzech tygodniach należy zlać syrop z owoców, a następnie do syropu wlać tą wcześniej przygotowaną nalewkę spirytusową i odstawić na kolejne dwa miesiące. Po upływie tego czasu należy nalewkę przefiltrować i zlać do butelek. Taka nalewka powinna jeszcze dojrzewać przynajmniej pół roku, a najlepiej dłużej.

Drugi sposób przygotowania nalewki polega na tym, że pokrojone owoce orzecha włoskiego zasypuje się cukrem, należy dobrze wymieszać, żeby cukier otoczył wszystkie owoce. Po 24 godzinach, kiedy wytworzy się syrop, zalewa się owoce orzecha w syropie  mocną wódką, tak aby wszystkie owoce były przykryte alkoholem. Dodatkami do tej nalewki są migdały, goździki i kora cynamonu. Tak przygotowaną nalewkę odstawia się na około miesiąc w ciemne miejsce. Po tym czasie nalewkę należy zlać z owoców i dodać do niej  około 300 ml rumu lub koniaku. Aby nalewka miała jeszcze bogatszy smak można dodać miód 250 ml, który wcześniej należy zagotować z wodą,  (około jednej szklanki) i ostudzić. Dopiero tak ostudzoną mieszankę miodu z wodą można dodać do nalewki. Taka nalewka powinna stać około dwóch miesięcy, po tym czasie nalewkę należy przefiltrować i przelać do butelek, odstawić na kolejne, co najmniej, 6 miesięcy. Najlepsza nalewka do konsumpcji powinna   jeszcze postać w ciemnym miejscu następne 6 miesięcy. Nalewkę używa się w razie potrzeby przy bólach żołądka jelit w ilościach 25 ml jednorazowo lub około 40 kropli, które można rozcieńczyć w wodzie przegotowanej. W mojej ocenie, nie ma lepszego i skuteczniejszego lekarstwa na zołądek, jak nalewka na zielonych orzechach włoskich.

Oczywiście nie wszyscy moga ją uźywać. Nie mogą korzystać z tego dobrodziejstwa kobiety w ciąży, matki karmiące, dzieci, młodzież, a także osoby z cukrzycą, wrzodami żołądka i dwunastnicy, refluksem żołądkowo-przełykowym i nietolerancją alkoholową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *