Ogród

Owoce goji i owoce dzikiej róży bogatym źródłem witamin.

28 października 2019

Lato zostało zamknięte już w słoikach. Kończymy już prace związane z przygotowaniem ogrodu do zimy i przyszłego sezonu. Jeszcze tylko do zbioru pozostały owoce goji i owoce dzikiej róży. Czosnek został posadzony w sobotę przez moich wnuków, oczywiście pod nadzorem mojego męża.

Krzewy goji w naszym ogrodzie zaowocowały bardzo obficie, zresztą podobnie jak krzewy dzikiej róży i krzew ognika. W przypadku goji to już będzie trzeci zbiór w tym roku.

Owoce goji są bogatym źródłem wielu witamin: C, B1, B2, B6 oraz E i składników mineralnych (fosfor, wapń, żelazo, miedź, cynk, selen), a także karotenoidów, związków polifenolowych, wśród których najliczniejszą grupę stanowią flawonoidy. Są też dobrym źródłem białka, w skład którego wchodzi aż 18 aminokwasów. Ponadto zawierają węglowodany i tłuszcze, w tym 5 nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6, odpowiedzialnych za wytwarzanie hormonów, właściwą pracę mózgu i układu nerwowego. Nazywane są też owocami długowieczności.

Czerwonopomarańczowy kolor owoców jest wynikiem wysokiej zawartości karotenoidów oraz luteiny, zatem warto je spożywać, aby mieć zdrowe oczy. Luteina i zeaksantyna mają właściwości antyoksydacyjne i chronią siatkówkę oka przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Ich niedobór w diecie może być jednym z czynników ryzyka rozwoju AMD, czyli zwyrodnienia plamki żółtej.

Nie należy jednak przesadzać z ilością spożywanych owoców, zaleca się 5-12 g suszonych owoców dziennie. Jagód goji nie powinny spożywać osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe oraz kobiety w ciąży i kobiety karmiące. Należy też uważać ze spożywaniem owoców surowych, muszą być dobrze dojrzałe. Najlepiej ususzyć owoce i potem dodawać do potraw (ryż, zupy, owsianka) lub do herbatek owocowych i ziołowych.

A co z dziką różą? Owoce dzikiej róży są bardzo bogate w witaminę C oraz zawierają witaminy:A, B1, B2, E, K, a także kwas foliowy, karotenoidy, flawonidy, kwasy organiczne, garbniki i pektyny.

Stosuje się je w nadcisnieniu, chorobach serca, wątroby, działają wzmacniająco i przeciwzapalnie, pomagają w nieżytach przewodu pokarmowego.

Ja zrobię jak co roku nalewkę na owocach dzikiej róży oraz sok w sokowniku dla moich wnuków i dzieci. Część owoców wysuszę i po wydrążeniu ze środka pestek, zmielę na proszek, który będę dodawała do jogurtów, owsianki czy herbaty.

Ognik o żółtych owocach jest również bogatym źródłem witaminy C, lecz jego surowe owoce niestety są trujące dla ludzi. Niektórzy twierdzą, że można zrobić z nich soki i konfiturę, gdyż po przetworzeniu np. w wysokich temperaturach tracą trujące właściwiści, podobnie jak zielone pomidory. Polecane są też nalewki z owoców ognika. Ja jednak chyba zostawię je dla ptaków, dla nich owoce te nie są trujące.

Only registered users can comment.

  1. Basiu. cieszę sie, że czytasz mojego bloga. dzisiaj zrobiłam w sokowniku sok z owoców dzikiej róży. Bardzo pyszny, o własciwościach zdrowotnych nie musze wspominać, bo są wspaniałe.jeżeli obejrzałas ostatni film do konca, to sa tam moje wnuki, sadza czosnek z Lechem :-). Pozdrawiam serdecznie.

 1. Nie mogę przestać czytać tego bloga. Ike tutaj jest cennych informacji Dziękuję z całego serca. Ja tylko proszę o informację gdzie mogę kupić to całe urządzenie do destylacji. Od dłuższego czasu szukam informacji i właśnie trafilam do Pani. Czy jest taka możliwość żebym mogla do Pani napisać indywidualnie w tej sprawie.

  1. Dziękuję za miłe słowa. Bardzo się cieszę, że informacje, które przekazuję są interesujące i pomocne. Cały zestaw do destylacji kupiłam przez ebay, przez angielską firmę, a przyszedł z Chin, bez instrukcji. Dlatego zrobiłam taki film instruktażowy, dla tych, którzy chcieliby samodzielnie destylować olejki eteryczne. Tu kilka linków, gdzie można to kupić.
   https://www.ebay.com.au/str/labglasswarespecialist,
   https://www.ebay.ca/usr/ben0315,
   https://www.ebay.com/str/Lab-Glassware-Specialist/Heating-mantles-/_i.html?_storecat=513194919,
   https://www.topratedseller.com/ebay/ben0315
   Po zamówieniu i dokonaniu zapłaty czekałam około 2 miesięcy, musiałam zapłacić w Polsce jeszcze VAT, ale wszystko przyszło w dobrym stanie, nieuszkodzone. Jeżeli chciałby Pani jeszcze jakieś informacje, proszę pisac na adres maria.jaworska27@wp.pl. Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *