Kuchnia

Orzechówka z rumem

31 lipca 2019

Zdaję sobie sprawę, że trochę spóźniony jest ten wpis. Ale nie zdążyłam przed wyjazdem na urlop. Być może, że jeszcze gdzieś, np. wyżej w górach, albo bardzo zacienionym miejscu, można znaleźć odpowiednie zielone orzechy włoskie. A jeżeli nie, to może przepis przyda się na przyszły rok. Naleweczka jest zacna, robiłam już ją wcześniej, zatem z czystym sumieniem mogę polecac ten przepis.

Ja postawiłam orzechy 21 lipca, muszą być na tyle miękkie, żeby je pokroić, najlepiej na ćwiartki. Trzeba używac rekawiczek, bo orzechy bardzo brudzą ręce. Dobrze też użyć deski do krojenia takiej, która potem da się umyć. Pokrojone, umyte orzechy należy wrzucić do słoja, dodać kilka goździków i laski cynamonu (pokruszone lekko). Wszystko to zalać spirytusem, słój zamknąć szczelnie pokrywką i postawić w ciepłym ciemnym miejscu na 2 tygodnie, codziennie należy wstrząsnąć zawartością słoja. Ja jestem właśnie w fazie oczekiwania. Za kilka dni, czyli 2 tygodnie od postawienia nalewki, należy zlać nalew, przecedzić przez sito wyłożone gazą. Następnie przygotować syrop z wody i miodu. Gorący syrop, ale nie wrzący, wlać do nalewu, a następnie dodać rum. Całość wymieszać delikatnie i odstawić na następny tydzień. Po czym przefiltrować i rozlać do butelek. Odstawić w chłodne miejsce na następne 3 miesiące. U nas, to nie mniej niż 1 rok.

Poniższy przepis jest na mniejszą ilość, tak bardziej leczniczo, ale my robimy trochę więcej (3 x), bo mamy dużo znajomych, których, jak do nas przychodzą, to ” oj, coś boli żołądek” 🙂 Nalewka jest po prostu pyszna i bardzo zdrowa.

przepis

Współczesna medycyna potwierdziła lecznicze właściwości orzecha włoskiego. Przede wszystkim działa on bakteriobójczo, oczyszczająco i regulująco na przemianę materii. Najbardziej znany jest napar lub nalewka z tego orzecha. Stosuje się je w nieżycie żołądka i jelit, biegunce, zatruciach i tzw. grypach żołądkowych, Można stosować również zewnętrznie na zapalenia okolic intymnych, ropne zapalenia skóry czy żylaki. (na podstawie książki M. Gorzkowskiej „Zioła – jak zbierać, przetwarzać, stosować”).

W razie problemów żołądkowych należy 2-3 dziennie 40 kropli na cukier lub rozpuszczonych w ciepłej przegotowanej wodzie.

pokrojone orzechy już w słoju
i zalane spirytusem, obok jeszcze nie dodane goździki i cynamon
po 10 dniach nalewka zmieniła mocno kolor.

Nalewka oczyszcza z toksyn, leczy ból brzucha, uspokaja biegunkę.

Warto spróbować zanim sięgnie się po leki z apteki.

W tym roku zebrałam też młode liście z orzecha włoskiego i wysuszyłam na herbatkę, która działa podobnie jak nalewka z orzecha włoskiego.

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *