Zioła

Maj- dobry miesiąc na zbiór ziół

20 maja 2019

W maju zaczynają się na dobre żniwa ziołowe.

W tym odcinku opowiem o liściach, a właściwie listkach, bo chodzi o młode listki poziomek, młode listki czarnej porzeczki, młode listki jeżyn i młode listki malin. Właśnie teraz można je pozyskać, wysuszyć lub przefermentować i pić dla przyjemności, bo pięknie pachnie i smakuje, jak też dla zdrowotności. Polecam.

Listki poziomek zawierają garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, olejek eteryczny i sole mineralne. Suszone listki poziomek używa się do przygotowania mieszanek herbatek ziołowych. Napary z liści poziomek stosuje się między innymi; w schorzeniach pęcherza i nerek, w zaburzeniach przewodu pokarmowego, wirusowym zapalaniu watroby, zaburzeniach przemiany materii, schorzeniach reumatycznych,nadcisnieniu tętniczym. Napary z liści można stosować zewnętrznie do płukania w stanach zapalnyh jamy ustnej i gardła, do przemywania i okładów na wypryski oraz schorzenia skóry.

Listki czarnej porzeczki zawierają garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, olejek eteryczny i sole mineralne. Suszone listki czarnej porzeczki używa się również do przygotowania mieszanek herbatek ziołowych. Napary z liści poziomek stosuje się między innymi; w schorzeniach dróg moczowych i pęcherza, nieżytach żołądka i jelit, w chorobach reumatycznych i skórnych. Liście działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie, moczopędnie, napotnie, ściągająco, odtruwająco.

Listki jeżyny zawierają garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, witaminę C, inozyt i sole mineralne. Suszone listki jeżyny używa się również do przygotowania mieszanek herbatek ziołowych. Napary i odwary z liści jeżyn stosuje się między innymi; w schorzeniach żołądka i jelit, biegunkach, w chorobach dróg oddechowych i moczowych, przeziębieniach, grypie, w zaburzeniach przemiany materii. Liście działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, grzybobójczo, moczopędnie, napotnie, ściągająco, wykrztuśnie. Kąpiele z dodatkiem odwaru z liści działają wzmacniająco i oczyszczająco, korzystnie wpływają na skórę tłustą z trądzikiem.

Listki maliny zawierają garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, zwiazki żywicowe i sole mineralne. Suszone listki malin używa się również do przygotowania mieszanek herbatek ziołowych. Napary z młodych liści malin stosuje się między innymi; w zaburzeniach przemiany materii, łagodnych biegunkach. Liście działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, moczopędnie, napotnie, ściągająco, przeciwgorączkowo, wzmacniająco, regulują trawienie. Napary z liści można stosować zewnętrznie do płukania w stanach zapalnyh jamy ustnej i gardła, do przemywania skóry skóry przetłuszczającej z trądzikiem. Nie wolno stosować silnych naparów z lisci we wczesnym okresie ciąży.

Żródło: “Zioła z apteki natury” – wydawnictwo Publicat S.A. Poznań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *