Eko - Kosmetyki

Hydrolat czeremchowy

8 maja 2019

Powietrze wypełniło się wiosennymi kompozycjami zapachów, ale wieczorem ponad wszystko przebijał sie zapach czeremchy.

Za płotem mojego ogródka wyrosło kilka krzewów czeremchy, z roku na rok są coraz większe, coraz bardziej zasobniejsze w substancje, które wykorzystuje w moich naturalnych kosmetykach.

Najpierw przygotowałam maceraty olejowe na kwiatach czeremchy. Do tego celu wykorzystałam olej z krokosza barwierskiego, który świetnie nawilża i odżywia skórę oraz wspomaga walkę z procesami starzenia.

Czeremcha stanowi bogate źródło substancji bioaktywnych, do których należą między innymi: witamina C, rutyna, pektyny, olejki eteryczne, garbniki, kwasy organiczne.
Ma właściwości nawilżające, wygładzające i antyseptyczne. Zmniejsza obrzęki, likwiduje cienie pod oczami, wybiela przebarwienia, zmniejsza łojotok, przyspiesza gojenie. 

Co to jest hydrolat? Hydrolat, zwany też wodą kwiatową lub wodą roślinną, powstaje jako produkt uboczny w czasie destylacji roślin parą wodną w procesie pozyskiwania olejków eterycznych.

Niestety uzyskanie olejku eterycznego z kwiatów czeremchy jest niemożliwe. Natomaist uzyskałam pięknie pachnący migdałami, czysty jak łza, klarowny hydrolat zawierający mikroelementy i witaminy, zbawienne dla skóry. Hydrolat mozna wykorzystywac jako tonik do skóry, ale ja wykorzystuję go do mojego nowego kremu dedykowanemu cerom wrażliwym, naczyńkowym i/lub z trądzikiem różowatym. Moja koleżanka zapytała, czy mogłabym zrobić dla niej taki krem. Nazwałam go “Forsycja”, bo głównym składnikiem jest macerat olejowy na kwiatach forsycji, wywar z kwiatów forsycji, kwiatów rumianku i zielonej herbaty. Teraz wzbogacę go hydrolatem z czeremchy.

Only registered users can comment.

  1. Czas czeremchy jest już za nami – teraz pora na nowe wyzwania !!!
    Ale pierwsze gratulacje już składam.

  2. Witam, jestem zainteresowana hydrolatem z czeremchy! Mam cerę łojotokową z chwilowo zaleczonym trądzikiem różowatym, lecz mimo to jest ciagle różowa cała twarz. Czy ten hydrolat ma odpowiednie pH?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *