Zioła

Zioła łąkowe

18 lipca 2019

Ostatnio byłam odwiedzić moje małe wnuki; Tymona i Ignasia. Codziennie chodziłam na spacery z Ignasiem (3,5 miesięcy) po polnych drogach przyglądając się rosnącym tam ziołom. Wypatrzyłam liczne stanowiska przytulii właściwej i przytulii pospolitej. U nas (za płotem) glównie występuje przytulia czepna, ale przegapiłam czas kiedy należy ją zbierać, a teraz już trochę za późno. Natomiast na obrzeżach tych polnych dróg w Fuldzie (Niemcy) przytulia pospolita i przytulia właściwa znajduje się wciąż w bardzo dobrej kondycji. Oczywiście nie omieszkałam dokonać zbioru i już suszą się na werandzie pod sufitem.

Przytulia pospolita

Przytulia pospolita to krzewinka  o drobnych białych kwiatach, które zawiera w swoim składzie szereg substancji czynnych o działaniu prozdrowotnym. Medycyna naturalna  ceni tę  roślinę ze względu na obecność związków przeciwnowotworowych, a także zdolność zmniejszania obrzęków i przywracania optymalnych przepływów wody w organiźmie. Terapia z wykorzystaniem przytulii, oczyszcza układ limfatyczny, to jeszcze wzmacnia watrobę, śledzionę i trzustkę. Wzmacnia też ścianki naczyń krwionośnych. Kumaryna obecna w przytulii działa rozkurczowo i przeciwobrzękowo. Oczyszcza limfę i krew oraz wspomaga jej prawidłowe krążenie, przeciwdziałając zakrzepicy. Odwar z ziela stosuje się w zaburzeniach krążenia, żylakach, hemoroidach. Pomocny jest też przy leczeniu niedokrwistości, miażdżycy.

Herbatka z przytulii pospolitej; 2 łyżeczki suszonego zioła zalać szklanką gorącej wody i parzyć pod przykryciem 10 minut. Smak słabo wyczuwalny, trochę taki sianowaty. Można osłodzić, łyżeczką miodu. Można pić codziennie, zamiast herbaty.

przytulia właściwa

Przytulia właściwa zakwita drobnymi żółtymi kwiatami zebranymi w kwiatostany, które przy słonecznej pogodzie pachną miodem. Kwitnie od maja do września.   Pobudza przemianę materii, ma działanie napotne i oczyszczające organizm z niebezpiecznych toksyn. Zioło to regeneruje organizm, działa rozkurczowo, antyseptyczne, przeciwbólowo. Ponadto można je stosować jako środek wspomagający w leczeniu nowotworów.

Poleca się ją także przy nadmiernej potliwości, pryszczach, oparzeniach, trądziku, skąpomoczu, zastojach żółci oraz kamicy żółciowej, zaburzeniach trawiennych, nieżycie jelit, chorobie wrzodowej i nieżycie jelit i żołądka, przy zmniejszonej krzepliwości krwi, schorzeniach wątroby i dziąseł, hemoroidach, miażdżycy, kuracji odmładzającej, biegunce, dnie, reumatyzmie, zatruciach oraz chorobach zakaźnych.

Herbatka z przytulii właściwej; 2 łyżeczki suszonego zioła zalac szklanka gorącej wody i parzyć pod przykryciem 10 miniut. Smak lekko gorzkawo-cierpki z nutą miodową. Można dodatkowo osłodzić, jak ktoś lubi, łyżeczką miodu.

Następnego dnia odkryłam piękne poletko krwawnika. Też nie przeszłam obojętnie 🙂 Trochę dziwnie patrzyły na mnie krowy pasące się nieopodal, kiedy ścinałam dorodne kwiaty i ziele.

krwawnik

Krwawnik zawiera olejek eteryczny oraz garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, sole mineralne, triterpeny, cholinę. Działa przeciwbakteryjnie, żółciotwórczo, przeciwzapalnie, przeciwkrwotocznie, bakteriostatycznie, wiatropędnie, spazmolitycznie.
Krwawnik stosowany jest wewnętrznie w braku apetytu, wzdęciach, niestrawności, a zewnętrznie w stanach zapalnych skóry i błon śluzowych oraz jako środek przyspieszający gojenie się ran.
Krwawnik jest także ceniony w kosmetyce.

Krwawnik ma działanie przeciwkrwotoczne, przeciwzapalne, niewielkie działanie przeciwskurczowe, a także działanie bakteriostatyczne, co znaczy, że hamuje rozwój niebezpiecznych dla organizmu mikroorganizmów. Dodatkowo pobudza on czynności wydalnicze przewodu pokarmowego i wydzielanie soków trawiennych. Dzięki flawonoidom uszczelnia naczynia krwionośne, co ma korzystny wpływ na cały układ krwionośny.

A kolejnego dnia, już większa ekipą, wybraliśmy się na kwiaty chabra bławatka rosnącego pięknie na poboczach pół pszenicy, obok kwitnących maków.

chabry, maki i pszenica

Pomagał mi młody adept zielarstwa – Tymon (2 lata).

Tymon zielarz
chaber bławatek

Swoje lecznicze i kosmetyczne właściwości chaber bławatek zawdzięcza między innymi obecności flawonoidów, które są silnymi antyoksydantami działającymi przeciwzapalnie, moczopędnie, uszczelniająco na naczynia krwionośne i spazmolitycznie. W bławatku są obecne także kwasy organiczne, które z kolei mają właściwiści antybakteryjne, żółciopędne, stymulujące produkcję soku żołądkowego czy śliny. Chaber bławatek zawiera też garbniki roślinne, które z kolei mają właściwości ściągające, przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwkrwotoczne. Roślina zawiera też mangan, który jest niezbędny w ludzkim organizmie dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego .
Jutro pójdę, ale już u siebie, za płot, na zbiór wrotycza, już kwitnie, warto mieć go w domu. O nim napiszę już wkrótce.

Zachęcam, przejdźcie się po okolicy, mozna tam naprawde znaleźć dużo skarbów i drogę do zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *