Nagietek lekarski doceniany jest jako produkt zielarski w postaci naparów, herbatek, nalewek, wcierek. Często wykorzystywany jest w kosmetologii, można znaleźć go w kremach, maściach, balsamach, tonikach , szamponach, odżywkach, pastach do zębów, maseczkach i innych produktach. Natomiast zauważyłam, że nie doceniany jest jako roślina ozdobna w ogrodzie.
Sama przez dłuższy czas traktowałam nagietka jak nieproszonego gościa, który sam się nasiał i pokłada się między sałatą, marchewką i różami. Do czasu, kiedy odkryłam, że to wspaniały lekarz skóry i włosów. Że ma wspaniałe działanie wewnętrzne na nasz organizm. A poza tym pięknie zdobi i rozświetla ogród swoimi pomarańczowymi i żółtymi kwiatami, które kwitną całe lato, aż do późnej jesieni, do mrozów. Teraz nie czekam, aż wiatr czy ptaki przyniosą mi nasiona nagietka, ale sama wysiewam, część wcześniej (w marcu) do miniszklarenek, a część później , w kwietniu bezpośrednio do gruntu. Żeby kwitły całe lato, trzeba systematycznie usuwać przekwitłe kwiaty. To zasada ogólna w ogrodzie kwietnym. Nagietek piękne prezentuje się też na balkonach i tarasach, w donicach czy w skrzyniach.
Z kwiatków nagietka przygotowuję maceraty olejowe, będące później bazą do sporządzania kremów i maści. Można taki macerat wykorzystać też solo, jako olejek do ciała i do włosów. Można przygotowywać z kwiatów nagietka hydrolaty i stosować je zamiast kupnych toników.
W wcześniejszych wpisach pokazywałam jak można zrobić olejek i hydrolat;i https://melarosa.pl/2019/06/11/jak-zrobic-samodzielnie-olejek-rozany-do-pielegnacji-twarzy-ciala-i-wlosow/, https://melarosa.pl/2019/07/23/jak-zrobic-domowym-sposobem-hydrolat-kwiatowy-lub-ziolowy/
Herbatki oraz nalewki z kwiatu nagietka stosuje się przy nieżycie żołądka i jelit, przy problemach z dwunastnicą, w stanach zapalnych dróg żółciowych i wątroby, przy zaburzeniach w miesiączkowaniu, a także w łagodzeniu skutków klimakterium. Nagietek znajduje zastosowanie w leczeniu uszkodzeń skóry, stłuczeń, odmrożeń, oparzeń, owrzodzeń i ran pooperacyjnych. Napar z nagietka sprawdza się też przy stanach zapalnych gardła i jamy ustnej. Nagietek jest też składnikiem leków i kropli do oczy, można przygotowywać sobie okłady na powieki, przemywać oczy przy zapaleniu spojówek.
Całe lato suszę też kwiaty nagietka do mieszanek ziołowych na zimowe herbatki. Destyluję też kwiaty i ziele nagietka w moim alembiku i otrzymuję wspaniały hydrolat, który dodaję do moich kremów, a także wykorzystuję jako tonik.
Naprawdę warto mieć nagietka w zasięgu ręki. Polecam.
Piekne pole nagietkowe. Droga Pani mam pytanie takie – ile sadzonek nalezalby wyhodowac by uzyskac tak piekny, gesty pas kwiatow jak u Pani na zdjeciu? Bede wysiewac w domu, robie to pierwszy raz. Szukam porady. Pozdrawiam, Ewelina
Dzień dobry, na taki pas nagietkowy co najmniej 20 sadzonek, ale to też zależy jakie to będą nasiona. Dobrze jest wysiać nasiona nagietka o dużych pełnych kwiatach. Potem już sam będzie się wysiewał. Pozdrawiam serdecznie
Baardzo dziekuje Pani za odpowiedz. A co Pani poleca? Zaczekac na sadzonki nagietka czy samemu wysiac? Czy w ogole nie jest juz za pozno na wysiew.. ?
Polecam wysiać nagietka, zakwitnie trochę później, ale będzie kwitł do jesieni.pozdrawiam serdecznie