Moja przyjaźń z bakłażanem, znanym też pod nazwami; oberżyna, gruszka miłości, psianka podłużna, a może fascynacja bakłażanem, trwa już dość długo. Odkąd odkryłam ten delikatny smak, postanowiłam, że będę go uprawiać w moim ogródku. O tym, jak mi szło z tą uprawą, opisałam trzy lata temu na tym blogu. Co roku kupuję nasiona i zaraz po Nowym Roku wysiewam do małych szklarenek. Efekt końcowy zależy w dużej mierze od temperatur, jakie przyniesie nam wiosna, a potem lato. Bo bakłażana uprawia się głównie w krajach o znacznie cieplejszym klimacie niż Polska, chociaż to się zmienia ostatnio. Miałam już takie sezony ogrodnicze, że hoo-hoo.
Ostatnio miałam okazje kilka razy przygotować roladki bakłażanowe i zawsze przyjmowane są z dużym uśmiechem, kiedy tylko pojawią się na stole. I nie ma to znaczenia, czy goście są weganami, wegetarianami czy jak to mój mąż określa “mięsożercami”.
Bakłażan jest warzywem niskokalorycznym, zawiera w swoim składzie potas, miedź, magnez, witaminę C, witaminę K i witaminy z grupy B. Dostarcza organizmowi błonnik pokarmowy, fitosterole i przeciwutleniacze. Posiada dużą zawartość soli mineralnych, wapnia i fosforu i glukozy. Skórka bakłażana jest naturalnym źródłem nasuniny; silnego przeciwutleniacza, zapobiegającego gromadzeniu się żelaza i neutralizuje wolne rodniki, nadając jej właściwości przeciwstarzeniowe.
Polecam gorąco spożywanie bakłażanów w różnych postaciach. Poniżej jeden z wielu spsosobów przygotowania do konsumpcji bakłażanów. Ja wybrałam nadzienie (farsz) orzechowe, ale może być ono różnorodne, w zależności od własnych upodobań.
Roladki bakłażanowe z orzechowym farszem.
Bakłażany (1 kg) umyć i osuszyć, pokroić w plastry wzdłuż o gr. 0,5-0,7 cm.
Nagrzać piekarnik do 200 stopni C. Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia, ułożyć plastry bakłażanów, posmarować olejem za pomocą pędzelka i opróczyć solą, potem obrócić i powtórzyć czynności. Następnie włożyć do piekarnika i piec przez 15 minut. Do naczynia blendera lub do termomiksu włożyć orzechy (100 g), 1/2 ząbka czosnku, 1/4 łyżeczki ziaren kolendry, 1/4 lyżeczki mielonego kuminu, sól i pieprz, garść świeżej kolendry lub bazylii, kilka plasterków świeżej papryczki chili lub 1/4 łyżeczki mielonej. Zmiksować wszystko na gładką masę, dolewając stopniowo wodę (1/4 szklanki). Upieczone bakłażany lekko przestudzić, posmarować każdy plaster nadzieniem orzechowym i zawinąć roladki. Można jeść na ciepło i na zimno.
Zapraszam do obejrzenia filmu, na którym pokazuję, jak przygotować to danie.